اخبار و مقالات

انواع چاپ روی پلاستیک چیست؟

انواع چاپ روی پلاستیک و نایلون

چاپ روی محصولات پلاستیکی یکی از روش‌های اقتصادی برای تبلیغات شناخته می‌شود. بسیاری از برند‌ها با اهداف مختلف از چاپ روی پلاستیک استفاده می‌کنند. این فرآیند نیازمند تخصص و دستگاه‌های خاصی است تا نتیجه‌ای بهتر به‌دست بیاید. با توجه به‌خصوصیات منحصر‌به‌فرد پلاستیک، حتما باید روش‌های خاصی برای چاپ به‌کار برده شود تا نتیجه مطلوب به‌دست بیاید.

نایلون‌ علاوه‌ بر استفاده‌ عملی‌شان، برای حمل‌و‌نقل کالا‌ها به‌عنوان یک ابزار بازاریابی برای کارآفرینان و کسب‌وکارها نیز بسیار مهم هستند. وقتی یک مشتری یک کیسه نا‌یلون با برند یک شرکت را با خود حمل می‌کند، در ‌واقع به دیده‌شدن نام آن کسب‌وکار کمک کرده است. چاپ روی نا‌یلون یکی از روش‌های موثر برای تبلیغات و ارتقای نام تجاری است. این مقاله به معرفی انواع چاپ روی پلاستیک می‌پردازد.

انواع چاپ روی پلاستیک و نایلون

نا‌یلون‌ها، محصولات پلاستیکی هستند که از جنس فیبر مصنوعی تولید می‌شوند. این محصولات به‌دلیل مواد اولیه‌ای که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، انعطاف‌پذیری بالایی دارند و به همین دلیل مقاومت حرارتی کمی را دارا هستند. بنابراین، برای چاپ برروی نا‌یلون باید از حرارت زیاد خودداری کرد.

نواع چاپ روی پلاستیک و نایلون

اگر شما یک کسب‌وکار بزرگ دارید و می‌خواهید در نمایشگاه‌ها و رویداد‌های مختلف شرکت کنید، باید هزینه مناسبی را برای تولید پلاستیک‌های باکیفیت با نشان تجاری خود در نظر بگیرید. انواع مختلفی از پلاستیک مناسب برای چاپ هستند و قابلیت رنگ‌پذیری دارند. بین این مواد نا‌یلون، PVC، پلی کربنات، PETG، PLA و TPU بهترین گزینه‌ها برای چاپ روی پلاستیک هستند.

1- چاپ فلسکو

یکی از روش‌های جالب چاپ برروی نا‌یلون، استفاده از چاپ فلسکو است که با به‌کارگیری صفحات و کلیشه‌های انعطاف‌پذیر از جنس لاستیک یا ژلاتین انجام می‌شود. این‌ روش، یک شیوه ساده و موثر برای چاپ در فشار بالا و در صنعت بسته‌بندی است.

ابتدا تصویر یا نوشته مورد نظر روی نگاتیو حک و سپس با استفاده از غلتک دوار، روی نا‌یلون چاپ می‌شود. سرعت چاپ در این‌ روش بسیار بالا بوده و هزینه آن نیز کمتر از سایر روش‌ها شناخته می‌شود. همچنین طرح‌های چاپ‌شده برروی نا‌یلون به‌مدت طولانی حفظ می‌شوند و با به‌کاربردن این شیوه، می‌توان به‌راحتی طرح‌های بزرگ را برروی نا‌یلون چاپ کرد.

2- چاپ هلیو

در دنیای چاپ و بسته‌بندی، یکی از روش‌های جذاب و برجسته، چاپ هیلو است که به‌عنوان هیلوگرافی یا روتوگرافی نیز شناخته می‌شود. این نوع چاپ برای بسته‌بندی‌های تبلیغاتی و جذاب بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این‌ روش چاپ، ابتدا یک سیلندر برای طرح مورد نظر ساخته می‌شود که می‌تواند با استفاده از تکنولوژی‌های لیزری یا الکترومکانیکی صورت بگیرد. این سیلندر‌ها اغلب از جنس فلزی با لایه‌ مس برروی آن ساخته می‌شوند و طرح یا نقش مورد نظر روی آن حک می‌شود تا در ‌نهایت بتواند روی بسته‌بندی‌های نا‌یلونی چاپ شود.

یک دستگاه چاپ هیلو از چندین قطعه مختلف تشکیل شده که شامل سیلندر فشار، سیلندر حکاکی، تیغه داک‌تر بلید، مخزن رنگ، رول جمع‌کننده و خشک‌کن می‌شود. برای انتخاب رنگ مناسب برای چاپ روی نا‌یلون، از رنگ پلی‌اتیلن مصرف کنید، به‌ویژه اگر نا‌یلون پلاستیکی مورد استفاده چرب باشد.

اگر تعداد بسته‌بندی‌هایی که نیاز به چاپ هیلو دارند زیاد است، احتمالا این ‌روش اقتصادی نباشد و هزینه‌های بالایی برای شما به‌بار بیاورد. بنابراین، درصورتی‌که تعداد بسته‌بندی بیش از 300 هزار برگه باشد، توصیه می‌شود به روش‌های دیگر برای چاپ رجوع کنید.

3- چاپ کلیشه

انواع چاپ روی پلاستیک یکی از روش‌های محبوب و پرکاربرد است. این ‌روش با استفاده از کلیشه یا شابلون انجام می‌شود. در گذشته، این شیوه برای چاپ روی پارچه‌ها نیز به‌کار برده می‌شد. اما امروز پس‌از آماده‌سازی کلیشه، آن را روی سیلندر قرار می‌دهند و سپس آن را در جوهر فرو می‌برند و روی نا‌یلون یا پلاستیک چاپ می‌کنند.

این شیوه ارزان، ساده و برای تیراژ کم ‌یا کسب‌وکارهای کوچک، مناسب شناخته می‌شود. بنابراین، برای فروشندگان و صاحبان استارتاپ‌ها، این ‌روش یک گزینه عالی برای چاپ نشان تجاری روی نا‌یلون است.

4- چاپ هلیوگراور

چاپ هلیوگراور، به‌نظر می‌رسد خیلی به چاپ فلکسی شبیه است، با این تفاوت که برای سفارش‌های بزرگ‌تر، مناسب شناخته می‌شود. در این ‌روش، از سیلندر برای چاپ استفاده می‌کنند و هزینه آن نسبت به کلیشه ژلاتینی بیشتر می‌شود.

5- چاپ تامپو

روش تامپو برروی انواع چاپ روی پلاستیک، به‌راحتی قابل انجام است. ابتدا بعداز شناخت نوع نا‌یلون و انتخاب رنگ مورد نظر، از پد‌های سیلیکونی برای چاپ روی نا‌یلون استفاده می‌کنند. درصورتی‌که بخواهیم چاپ چند رنگی داشته باشیم، پس‌از انتقال هر رنگ و ثابت شدن آن، انتقال رنگ بعدی انجام می‌شود.

6- چاپ ترانسفر و طلاکوب

چاپ ترانسفر اغلب برروی فویل‌های پلاستیکی انجام می‌شود، البته با استفاده از بخار و ورق‌های طلاکوب. این ‌روش چاپ نا‌یلون، به‌دلیل به‌کار بردن دستگاه‌های پیشرفته و مجهز، علاوه‌بر دقت، بسیار پیچیده و حساس شناخته شده است.

چاپ نایلون کیلویی

با توجه به استفاده گسترده از کیسه‌های پلاستیکی رنگی، چاپ نا‌یلون رنگی به‌صورت کیلویی بهتر و سریع‌تر است. در این نوع سفارش‌های چاپ نا‌یلون، ابعاد آن مهم نیست و ضخامت نا‌یلون یا نا‌یلکس تعداد آن‌ها را تعیین می‌کند. به ‌این صورت که اگر وزن کل آن‌ها را بر ضخامت یکی تقسیم کنید، تعداد کل نایلون‌ها را می‌بینید.

چاپ عکس روی نایلون

امروز فرآیند چاپ عکس برروی نا‌یلون با استفاده از دستگاه‌های دیجیتال به‌سادگی قابل انجام است. 2 دستگاه فلکسی و هیلو، قادر به چاپ تصاویر با‌کیفیت فول اچ دی و با تعداد رنگ‌های مختلف برروی نا‌یلون هستند. اما باید توجه داشت که شرکت‌های چاپ نا‌یلون، برای سفارش‌های زیر 200 کیلو، به‌دلیل هزینه بالای استهلاک دستگاه‌های چاپ، خدمات خود را ارائه نمی‌دهند.

نواع چاپ روی پلاستیک و نایلون

انواع رنگ به کار رفته در چاپ روی پلاستیک

در صنعت چاپ تبلیغاتی و انواع چاپ روی پلاستیک از تنوع بالایی از رنگ‌ها استفاده می‌شود. این رنگ‌ها شامل موارد زیر می‌شوند. نمونه‌های فهرست پایین از پرمصرف‌ترین رنگ‌ها در صنعت چاپ هستند:

  • رنگ‌های پلاستیکی که برای چاپ روی پارچه‌های پلاستیکی مناسب هستند.
  • رنگ pp که برای مواد پلاستیکی خشک و زبر بیشتر استفاده می‌شود.
  • رنگ پلی اتیلنی که برای کیسه‌های پلاستیکی چرب مناسب است.
  • رنگ DYO یا PVC که دارای میزان چربی بیشتری است و برای چاپ لیبل، کارتون و برچسب استفاده می‌شود.

جمع‌بندی

در کل، نا‌یلون و نا‌یلکس برای بسته‌بندی انواع محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. از‌جمله مصرف آن‌ها می‌توان به بسته‌بندی‌های وکیوم، بسته‌بندی‌های حرارتی، بسته‌بندی پوشاک و قطعات صنعتی، بسته‌بندی انواع خوراکی‌ها مانند آجیل، شکلات و نان اشاره کرد. چاپ روی نا‌یلون می‌تواند به‌صورت شفاف، رنگی یا نیمه‌رنگی انجام شود و طرح‌های متنوعی برروی آن قرار می‌گیرند.

استفاده از نایلون‌های چاپی با‌کیفیت، می‌تواند به شما کمک کند تا برند خود را بهتر معرفی کرده و آن را در ذهن مشتریان‌تان حک کنید. اگر با انواع چاپ روی پلاستیک آشنا شوید، می‌توانید بهترین تصمیم را برای سفارش نایلون‌های خودتان بگیرید.

شرکت رنگین پلاست آمل، به عنوان یکی از پیشگامان در صنعت تهیه، تولید، و چاپ انواع محصولات نایلون و نایلکس، با تمرکز بر کیفیت برتر و قیمت رقابتی، در بین کارخانه‌های برتر ایران می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با تیم فروش ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *