اخبار و مقالات

نایلکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نایلکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

نایلکس‌ها ابزار‌های پلاستیکی هستند که برای حمل خرید‌های مشتریان در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها به‌کار می‌روند. این کیسه‌ها قدرت تحمل بالایی دارند و می‌توان برروی آن‌ها چاپ نیز انجام داد. انواع مختلفی از نایلکس‌ها وجود دارند، از‌جمله نا‌یلکس حمل مواد غذایی، کیسه فریزر، دستکش و کیسه زباله. در این مقاله به بررسی نایلکس چیست؟ کاربرد‌ها و انواع مختلف آن‌ها می‌پردازیم.

نایلکس چیست؟

عموما به کیسه‌های پلاستیکی که از موادی به‌نام پلی اتیلن ساخته شده‌اند، نا‌یلکس گفته می‌شود. این مواد معمولا به 2 دسته خطی و سنگین تقسیم شده که با نام‌هایLLDPE ، LDPE و HDPE شناخته می‌شوند.

برای تولید نا‌یلکس، نیاز به ‌دستگاه‌های مدرن و به‌روز است که در کیفیت و سرعت تولید تاثیرگذار هستند. هرچه دستگاه بهتر و سریع‌تر باشد، محصولات با‌کیفیت‌تری تولید می‌شود.

نایلکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مواد اولیه تولید نایلکس چیست؟

اصلی‌ترین عامل موثر در کیفیت نا‌یلکس، نوع مواد اولیه است. برای تولید محصولات نا‌یلکس، از پلی اتیلن سنگین استفاده می‌شود، اما درصد این ماده همیشه یکسان نیست. در شرایط ایده‌آل، ترکیب 80درصد پلی اتیلن سنگین و 20درصد پلی اتیلن سبک، بهترین گزینه هستند. این ترکیب باعث شده محصول نهایی لطیف و شکل ظاهری قابل‌قبولی داشته باشد.

نوع دوخت نایلکس چیست؟

توصیه‌ قبلی به‌دقت بر دوخت‌پذیری نا‌یلکس تاثیر می‌گذارد و انجام دوخت را آسان می‌کند. نوع دوخت نیز در کیفیت نا‌یلکس تاثیرگذار است. دوخت نامناسب باعث کاهش استحکام کیسه‌های نا‌یلکس می‌شود و احتمالا محصول نهایی به‌آسانی پاره شود. این کیسه‌ها دارای مقاومت کمی هستند و برای حمل‌و‌نقل وسایل مناسب نیستند.

نوع دستگاه تولید نایلکس چیست؟

برای ساخت محصولاتی مانند نا‌یلون، پلاستیک و نا‌یلکس از دستگاه‌های ویژه استفاده می‌شود. به‌کار بردن دستگاه 3 لایه برای تولید نا‌یلکس، کیفیت بالای محصول را تضمین می‌کند. تاثیر یک دستگاه مناسب در مراحل مختلف تولید، از‌جمله برش، دوخت و چاپ بسیار مهم است. برخی از دستگاه‌های چاپ نا‌یلکس، امکان چاپ تا 8 رنگ را دارند و این امر در تولید نا‌یلکس‌های تبلیغاتی بسیار اهمیت دارد.

نایلکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

کاربرد نایلکس چیست؟

نا‌یلون و نا‌یلکس، 2 ماده‌ متفاوت با کاربرد‌های مختلف هستند. اکثر افراد از نا‌یلکس برای خرید و مصرف روزمره استفاده می‌کنند. اما نا‌یلون بیشتر برای مصارف خاص و ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. مثلا نایلون‌های کشاورزی عریض برای کشاورزی و گلخانه‌داری استفاده می‌شوند. نایلکس‌ها ازسوی دیگر کاربرد‌های گسترده‌تری دارند و حتی در خانه و آشپزخانه هم کاربرد دارند.

نا‌یلکس دسته‌دار برای حمل میوه و تره‌بار عالی هستند و مقاومت بالایی دارد. این محصول ضخیم و با‌کیفیت در اکثر فروشگاه‌ها موجود است. از دیگر کاربرد‌های خانگی نایلکس‌ها می‌توان به کیسه‌های زباله، کیسه‌های حمل خرید و سفره‌های یکبار مصرف اشاره کرد که همه این‌ها از جنس نا‌یلکس هستند.

بیشترین کاربرد نا‌یلکس در مصارف خانگی و فروشگاهی است. در فروشگاه‌ها از نا‌یلکس برای موارد زیر استفاده می‌شود:

 • نایلکس حمل پوشاک
 • نایلکس حمل بار

انواع نایلکس چیست؟

فروشگاه‌ها براساس محصولاتی که دارند؛ از انواع نا‌یلکس مصرف می‌کنند. به‌عنوان مثال، در فروشگاه‌های پوشاک، معمولا از نایلکس‌های دسته موزی استفاده می‌کنند، اما همیشه نا‌یلکس حمل بار دسته‌دار است. ظاهر نایلکس‌ها بسته به‌کاربری آن‌ها متفاوت است. انواع نایلکس‌ها شامل نا‌یلکس ساده دسته رکابی، دسته‌دار چاپی، نا‌یلکس دسته زنبیلی، دسته تقویت و نا‌یلکس بی‌رنگ، شیری و مشکی برای مصارف مختلف تولید می‌شود:

 • نایلکس‌های تبلیغاتی: این گروه از نایلکس‌ها با کیفیت بالا و منحصربه‌فرد هستند. دلیل تولید انواع این نایلکس‌ها این است که مردم حین حمل‌ونقل کالاهای خود، از این نایلکس‌ها بهره می‌برند و این به تبلیغات برای برندهای مختلف کمک می‌کند که روی آن‌ها ثبت شده‌اند.
 • نایلکس‌های دسته رکابی: رکابی یا همان نایلکس‌های فروشگاهی، برای استفاده در مغازه‌های زنجیره‌ای و به‌خصوص بخش میوه و سبزیجات تولید می‌شوند. این نوع نایلکس‌ها برای جابه‌جایی کالا‌هایی که نیاز به مخفی کردن دارند نیز مناسب هستند.
 • کیسه زباله: هر خانه و کسب‌وکاری، از کیسه‌های زباله مشکی استفاده می‌کند که از جنس نایلکس ساخته شده‌اند.

تفاوت نایلون و نایلکس

نا‌یلون و نا‌یلکس، هر 2 از جنس پلاستیک هستند، اما در بسیاری از جنبه‌ها اختلاف دارند. این تفاوت‌ها باعث شده که هریک کاربرد‌های متفاوتی داشته باشند. به‌عنوان مثال، نا‌یلون برای حمل بارهای سنگین مناسب نیست. تفاوت‌های نا‌یلون و نا‌یلکس به‌شرح زیر است:

 • نا‌یلون از پلی اتیلن سبک ساخته می‌شود، در‌حالی‌که نا‌یلکس از پلی اتیلن سنگین.
 • محصولات نا‌یلکس ظاهر مات‌تری دارند، در‌حالی‌که نایلون‌ها براق هستند.
 • نایلون‌ها ازنظر انعطاف‌پذیری، نرمی بیشتری نسبت به نا‌یلکس، برخوردارند.
 • نا‌یلکس قابلیت تولید در ضخامت‌های مختلف را دارد، در‌حالی‌که نا‌یلون به‌صورت بسیار نازک تولید نمی‌شود.
 • هر 2 قابلیت چاپ‌پذیری دارند، اما چاپ نا‌یلون با استفاده از رنگ روغنی و نا‌یلکس با مصرف رنگ‌های PVC امکان‌پذیر است.
 • مقاومت کششی نا‌یلون از نا‌یلکس بیشتر است.
 • نا‌یلکس برای حمل بارهای سنگین وزن، مناسب‌تر بوده و دارای استحکام بیشتر نسبت به نا‌یلون است.
 • آخرین تفاوت، مربوط به صدای تولید شده توسط این محصولات است، نایلکس‌ها هنگام مچاله شدن صدای بیشتری تولید می‌کنند.

نایلکس چیست و چه کاربردهایی دارد؟

راه تشخیص نایلکس یا کیفیت چیست؟

بعضی از تولیدکنندگان، به‌منظور کاهش قیمت محصولات خود، از مواد دست دوم یا مواد بازیافتی در فرآیند تولید استفاده می‌کنند. این ‌روش باعث کاهش قیمت محصولات شده ولی به آن‌ها کمک می‌کند تا فروش خود را افزایش دهند. اما آن‌ها نباید این نکته را فراموش کنند که محصولات نهایی کیفیت لازم را ندارند و این می‌تواند منجر به از دست‌دادن مشتریان شود. بنابراین، مشتریان باید این نکته را در نظر داشته باشند.

یکی از راه‌های تشخیص مواد درجه یک و مواد درجه 2، شفافیت و کیفیت آن‌ها است. مواد درجه 2 مقاومت کافی ندارند و احتمالا در زمان استفاده پاره شوند. همچنین میزان به‌کار بردن این مواد نیز بسیار مهم است.

در تولید نا‌یلون، افزودن مواد رنگی به‌نام مستربچ در زمان تولید بسیار حیاتی است. به ‌این صورت که موقع ذوب شدن پلی اتیلن، این مواد رنگی به آن اضافه می‌شوند تا رنگ مورد نظر به محصول داده شود.

جمع‌بندی

در اینجا ما به بررسی سوال نایلکس چیست؟ انواع و ویژگی‌های آن‌ها پرداختم. نایلکس‌ها ازنظر شکل ظاهری بسیار متنوع هستند، از دسته زنبیلی تا بی‌دسته، دسته موزی و رکابی. همچنین، می‌توان آن‌ها را براساس رنگ‌های مختلف دسته‌بندی کرد. اگر به خرید نا‌یلکس علاقه‌مند هستید، با متخصصان ما در رنگین پلاست آمل تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *